Objawy rwy kulszowej

Rwa kulszowa może mocno uprzykrzyć życie, a nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Ostry ból pleców, jakim się objawia, może być nie do wytrzymania, a środki przeciwbólowe bezskuteczne. Nie wszystkie jednak osoby, które cierpią na tę przypadłość, zdają sobie sprawę, że to właśnie rwa kulszowa. Dlatego warto dowiedzieć się, jak objawia się rwa kulszowa, by móc ją skutecznie wyleczyć i w przyszłości zapobiec ponownemu atakowi choroby.

Objawy rwy kulszowej

Rwa kulszowa to przenikliwy ból w lędźwiowo-krzyżowym odcinku pleców, co jest objawem ucisku na nerwy rdzeniowe. Przyczyną najczęściej jest dyskopatia pleców, jednak powodów może być więcej. Może ona wynikać ze zmian zapalnych w danym odcinku kręgosłupa, a także być skutkiem cukrzycy, chorób zakaźnych, a nawet zmian nowotworowych. Na pewno jednak może świadczyć o słabej kondycji kręgosłupa, dlatego nie wolno bagatelizować nagłego ataku korzonków nerwowych. Na wystąpienie rwy kulszowej wpływ może mieć także nieodpowiednia dieta, zwłaszcza uboga w wapń, witaminy czy sole mineralne. Zdarza się, że rwa występuje również po nagłym wyziębieniu ciała.

Kiedy występują objawy rwy kulszowej

Objawy rwy kulszowej mogą pojawić się w najmniej spodziewanym momencie, a pierwsze z nich są zwykle bardzo gwałtowne. Zazwyczaj towarzyszą gwałtownemu ruchowi lub pojawiają się w momencie schylania się lub podnoszenia ciężaru.

Ból towarzyszący objawom rwy kulszowej ma najczęściej charakter promieniujący, przez co można odczuć ból w innych częściach ciała, w tym przede wszystkim w pośladkach, nogach, a nawet stopach. Atak korzonków nerwowych może być tak intensywny, że chory może nie mieć problemy z ruchem czy nawet wstawaniem z łóżka.

Przy rwie kulszowej pojawiać się może osłabienie i drętwienie ciała, a także mrowienie w kończynach. Niekiedy pojawić się może także niedowład kończyn, na przykład w stopie, która zaczyna „uciekać” podczas chodzenia. Dodatkowo, mogą występować problemy z wypróżnianiem, a także ból nasilać się może przy kichaniu, podczas kaszlu czy śmiechu.

Test na rwę kulszową

Jeśli ktoś nie jest pewny, jak rozpoznać rwę kulszową, odróżniając ją przy tym od innych schorzeń, może wykonać prosty test, który potwierdzi tę przypadłość. Należy się położyć na twardym podłożu, a następnie unieść wyprostowaną nogę. Jeśli ćwiczeniu temu towarzyszy ból uniemożliwiający swobodne podniesienie nogi, wówczas ma się do czynienia z jednym z objawów rwy kulszowej.

W przypadku wystąpienia ostrej rwy kulszowej, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Tylko odpowiednie leczenie może zapewnić ustąpienie tej choroby. Warto również podjąć działania, które zapobiegną występowaniu tej przypadłości. Chodzi tu przede wszystkim o zadbanie o kręgosłup, między innymi poprzez odpowiednią postawę, regularne ćwiczenia fizyczne, a także inwestycję w materac, który sprzyjać będzie kręgosłupowi w trakcie snu. Pozwoli to na wzmocnienie kręgosłupa, zachowując jego stan w pełni zdrowia. Do zasad tych należy się stosować zarówno po przebytej rwie kulszowej, jak i również profilaktycznie, w celu uniknięcia tej bolesnej przypadłości.

2 komentarze

  1. Fajny ten test na rwę kulszową. Od razu wiedziałam, że to to 🙂 Zwłaszcza, że atak rwy kulszowej był u mnie tak ostry, że już po dwóch minutach nie mogłam nawet się podnieść. Najgorsze jest to, że praktycznie nie można temu zaradzić, bo żadne leki przeciwbólowe na mnie nie działają. Biorę apap extra i okazuje się, że praktycznie nie ma szans na to, żeby cokolwiek się zmieniło – jak bolało, tak boli.

  2. U mnie objawy rwy kulszowej to przede wszystkim nie żadne ból pleców, ale ból nogi. To znaczy atak rwy kulszowej zaczyna się nieco ponad pośladkami, ale potem ciągnie pod nogą, z tyłu uda. Atak rwy kulszowej u mnie rozwija się powoli, a potem jest strzał i już tylko leżenie zostaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *