Leczenie rwy kulszowej

Leczenie rwy kulszowej powinno, podobnie jak w przypadku każdej innej przypadłości, rozpocząć się od postawienia dokładnej i prawidłowej diagnozy. O ile występowanie nacisku na nerw kulszowy łatwo stwierdzić, ponieważ objawy są na tyle charakterystyczne, że pomylić ich właściwie z inną dolegliwością się nie da, o tyle dla potrzeb terapii niezbędne jest określenie dokładnej lokalizacji i powodu występowania nacisku na nerw kulszowy, a to już jest sprawa trudniejsza.

Do stawiania podobnych diagnoz uprawniony jest jedynie lekarz. Można oczywiście w pewnym stopniu przyjmować mniej lub bardziej prawdopodobne hipotezy co do pochodzenia nacisku, które bazują choćby na rodzaju czynności wywołującym ból, natomiast to w żadnym wypadku nie jest diagnoza i na tej podstawie nie wolno podejmować leczenia. Podstawowym narzędziem, jakie wykorzystuje lekarz, jest oczywiście wywiad. Zwykle jednak na tym się nie kończy i trzeba wykonać jeszcze RTG okolicy lędźwiowej, a niekiedy również MR. Wskazaniami do wizyty u lekarza są szczególnie długie epizody bólu, duża ich częstotliwość albo wystąpienie dolegliwości towarzyszących- drętwienia kończyn, zaburzeń czucia lub ogólnego osłabienia.

Podstawowy zakres działań obejmuje leczenie zachowawcze. Zwykle usunięcie przyczyny rwy kulszowej jest bardzo trudne i niekiedy dość ryzykowne, natomiast same objawy są względnie łatwe do wyeliminowania lub przynajmniej graniczenia. Niezbędne jest więc zachowanie właściwej higieny pracy, duża ilość odpoczynku, a powszechne jest także stosowanie leków przeciwbólowych. Warto przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem, ponieważ nie każdy lek będzie zalecany dla każdego pacjenta, np. paracetamol, który bólu nie uśmierza, a jedynie znosi jego odczuwanie, nie jest wskazany w przypadku, kiedy powodem rwy kulszowej jest wysunięcie dysku międzykręgowego. Niekiedy w skład leczenia farmakologicznego włącza się również specyfiki uspokajające- komfort pacjenta ma duży wpływ na szybkość ustępowania objawów, tym bardziej jeśli są one do tego stopnia nasilone i wydłużone, iż uniemożliwiają sen.

Ważnym elementem terapii jest rehabilitacja. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, zarówno czynnych, jak i biernych oraz czynno-biernych, może wspomagać rozbudowę mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie właściwej postawy. Zabiegi SPA oraz pewne typy masażu mogą nie tylko powodować ustąpienie dolegliwości, ale także odprężać pacjenta i korzystnie działać na postawę. Kąpiele i ćwiczenia na basenie również są często stosowane, ale w niektórych przypadkach i one nie są w stanie usunąć przyczyny rwy kulszowej. Jeśli źródłem dolegliwości jest zwyrodnienie dysku międzykręgowego, można go usunąć operacyjnie, natomiast nie w każdym przypadku jest to zalecane ze względu na duży wpływ tego rodzaju zabiegów na dalszą aktywność pacjenta- czasem po prostu łatwiej jest znieść rwę kulszową niż operacyjne usunięcie krążka międzykręgowego.

One thought on “Leczenie rwy kulszowej

  1. Koox

    Jak długo utrzymują się ostre objawy rwy kulszowej? Nie mogę się ruszać i leżę już dobę na łóżku, nie mogąc się nawet obrócić, nie wspominając o podniesieniu się z łóźka. Wiem, że każdy ma inaczej ale jakieś ramy czasowe muszą być.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>