Leczenie rwy kulszowej

Leczenie rwy kulszowej powinno, podobnie jak w przypadku każdej innej przypadłości, rozpocząć się od postawienia dokładnej i prawidłowej diagnozy. O ile występowanie nacisku na nerw kulszowy łatwo stwierdzić, ponieważ objawy są na tyle charakterystyczne, że pomylić ich właściwie z inną dolegliwością się nie da, o tyle dla potrzeb terapii niezbędne jest określenie dokładnej lokalizacji i powodu występowania nacisku na nerw kulszowy, a to już jest sprawa trudniejsza.

Do stawiania podobnych diagnoz uprawniony jest jedynie lekarz. Można oczywiście w pewnym stopniu przyjmować mniej lub bardziej prawdopodobne hipotezy co do pochodzenia nacisku, które bazują choćby na rodzaju czynności wywołującym ból, natomiast to w żadnym wypadku nie jest diagnoza i na tej podstawie nie wolno podejmować leczenia. Podstawowym narzędziem, jakie wykorzystuje lekarz, jest oczywiście wywiad. Zwykle jednak na tym się nie kończy i trzeba wykonać jeszcze RTG okolicy lędźwiowej, a niekiedy również MR. Wskazaniami do wizyty u lekarza są szczególnie długie epizody bólu, duża ich częstotliwość albo wystąpienie dolegliwości towarzyszących- drętwienia kończyn, zaburzeń czucia lub ogólnego osłabienia.

Podstawowy zakres działań obejmuje leczenie zachowawcze. Zwykle usunięcie przyczyny rwy kulszowej jest bardzo trudne i niekiedy dość ryzykowne, natomiast same objawy są względnie łatwe do wyeliminowania lub przynajmniej graniczenia. Niezbędne jest więc zachowanie właściwej higieny pracy, duża ilość odpoczynku, a powszechne jest także stosowanie leków przeciwbólowych. Warto przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem, ponieważ nie każdy lek będzie zalecany dla każdego pacjenta, np. paracetamol, który bólu nie uśmierza, a jedynie znosi jego odczuwanie, nie jest wskazany w przypadku, kiedy powodem rwy kulszowej jest wysunięcie dysku międzykręgowego. Niekiedy w skład leczenia farmakologicznego włącza się również specyfiki uspokajające- komfort pacjenta ma duży wpływ na szybkość ustępowania objawów, tym bardziej jeśli są one do tego stopnia nasilone i wydłużone, iż uniemożliwiają sen.

Ważnym elementem terapii jest rehabilitacja. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, zarówno czynnych, jak i biernych oraz czynno-biernych, może wspomagać rozbudowę mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie właściwej postawy. Zabiegi SPA oraz pewne typy masażu mogą nie tylko powodować ustąpienie dolegliwości, ale także odprężać pacjenta i korzystnie działać na postawę. Kąpiele i ćwiczenia na basenie również są często stosowane, ale w niektórych przypadkach i one nie są w stanie usunąć przyczyny rwy kulszowej. Jeśli źródłem dolegliwości jest zwyrodnienie dysku międzykręgowego, można go usunąć operacyjnie, natomiast nie w każdym przypadku jest to zalecane ze względu na duży wpływ tego rodzaju zabiegów na dalszą aktywność pacjenta- czasem po prostu łatwiej jest znieść rwę kulszową niż operacyjne usunięcie krążka międzykręgowego.

2 komentarzy “Leczenie rwy kulszowej

  1. Koox

    Jak długo utrzymują się ostre objawy rwy kulszowej? Nie mogę się ruszać i leżę już dobę na łóżku, nie mogąc się nawet obrócić, nie wspominając o podniesieniu się z łóźka. Wiem, że każdy ma inaczej ale jakieś ramy czasowe muszą być.

    Odpowiedz
  2. gustof

    Witam,jestem terapeutą Bowena w stopniu mistrzowskim,aktualnie leczę 2 pacjentów z problemem nerwu kulszowego.Jeśli ktoś jest zainteresowany to podaję stronę www bowentechnique.pl Proszę wejść w mapę i poszukać terapeuty najbliżej miejsca zamieszkania Pozdrawiam,zdrowia życząc Darek M.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.