Rwa kulszowa to schorzenie, które sprawia wiele problemów w codziennym życiu. Na szczęście można uśmierzyć związany z nią ból przez stosowanie różnych form leczenia. Rwę kulszową można leczyć przede wszystkim przez stosowanie leków przeciwzapalnych lub przeciwbólowych oraz witaminy B. Pomocne są oprócz tego specjalne ćwiczenia na kręgosłup oraz masaże. Niestety, zdarza się, że dolegliwości związane z rwą kulszową są bardzo duże i konieczna staje się operacja rwy kulszowej.
Kiedy trzeba leczyć rwę kulszową operacyjnie?
Leczenie operacyjne rwy kulszowej to konieczność w sytuacji, w której leczenie farmakologiczne nie daje żadnych efektów, a u osoby chorej pojawiają się także oprócz bolesnych bólów, także osłabienie siły mięśniowej, czucia oraz problemy związane z oddawaniem moczu i wypróżnianiem się (gdy nie można takich procesów fizjologicznych w odpowiedni sposób kontrolować).
Może to świadczyć o dużym ucisku na nerw rdzeniowy. Konsekwencje takiego ucisku mogą być bardzo poważne, dlatego tak niezwykle istotna jest dokładne zbadanie problemu przez lekarza i wybór odpowiedniej metody leczenia operacyjnego.
Metody operacyjnego leczenia rwy kulszowej
Operacja na rwę kulszową może być przeprowadzona w dwojaki sposób. Decyzję o wyborze metody ingerencji chirurgicznej chirurg ortopeda lub neurochirurg podejmuje na podstawie specjalistycznego badania. Do wyboru jest dyskektomia i mikrodyskektomia. W obu przypadkach usuwana jest przyczyna nacisku na nerw rdzeniowy, czyli część krążka międzykręgowego (zwanego potocznie dyskiem) lub cały krążek międzykręgowy, który jest zastępowany wówczas specjalnym implantem.
Czym różni się dyskektomia od mikrodyskektomii?
Dyskektomia i mikrodyskektomia to bardzo podobne do siebie metody operacyjnego leczenia rwy kulszowej. Podstawowymi różnicami między dyskektomią a mikrodyskektomią są wielkość nacięcia na skórze i stopień ingerencji w trakcie operacji. W tym drugim przypadku stosuje się mniejsze nacięcie na skórze, a zabiegowi podlega również mniejszy fragment kręgosłupa. Jest to zatem mniej inwazyjny dla pacjenta zabieg chirurgiczny, który wymaga później także krótszego okresu rehabilitacji.
Przebieg operacji na rwę kulszową
Operacja na rwę kulszową jest wykonywana przy znieczuleniu ogólnym. Pacjenta kładzie się na brzuchu, a na wysokości kręgosłupa wykonuje się kilkucentymetrowe nacięcia skóry. Kolejny krok obejmuje odsunięcie mięśni przykręgosłupowych, dzięki czemu będzie możliwe odsłonięcie tylnych części kręgosłupa. Wówczas możliwe stanie się usunięcie części lub całych dysków. Dzięki temu zlikwidowany zostaje nadmierny nacisk na nerwy rdzeniowe.
Gdy stopień ingerencji w strukturę kręgosłupa jest duży, poddawany jest on stabilizacji z wykorzystaniem specjalnych śrub, bądź implantów. Po wykonaniu operacji konieczne jest kilkudniowe zwolnienie lekarskie i stosowanie szeregu różnego rodzaju ćwiczeń rehabilitacyjnych. Widoczna poprawa jakości życia po wykonaniu operacji na rwę kulszową jest zauważalna często po upływie 2 lat.
Ja wam mówię, że nie ma co czekać i każdy powinien leczyć rwę kulszową operacyjnie. Nie ma co tracić czasu na jakieś leki, które praktycznie nigdy nie działają. to znaczy działają, ale tylko na dosłownie 2-3 godziny, a doskonale wszyscy wiemy, że na atak rwy kulszowej to zdecydowanie za mało. Dlatego kto może, niech od razu decyduje się na operację, bo zmiana będzie znacznie większa i szybsza. Na lepsze oczywiście.
Potwierdzam. To całe leczenie rwy kulszowej to tylko strata czasu i zapewne zdrowia. Jak najszybciej trzeba przeć do operacji kręgosłupa, bo tylko to może pomóc w wyleczeniu rwy kulszowej. Jak to się nie uda, to już pozostaną tylko leki przeciwbólowe.