Leki na rwę kulszową

Podrażnienie i ucisk nerwu kulszowego prowadzi do wyjątkowego uciążliwego bólu w okolicy lędźwi, któremu winne są zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie. Na poszczególnych jego odcinkach chory odczuwa odrętwienie i ból powstały poprzez uszkodzenie tarczy międzykręgowej i nacisku na korzonki nerwowe. Zespół tych objawów określa się mianem rwy kulszowej. Jakie leki stosuje się na to schorzenie?

Początkowe objawy rwy kulszowej

Rozpoznanie rwy kulszowej zacząć można od zbadania poziomu dyskomfortu pacjenta. Najpopularniejszym objawem jest przede wszystkim nagły atak bólu o różnym natężeniu. W zależności od stopnia podrażnienia nerwu, wywierany na niego nacisk powoduje łagodne pieczenie oraz odrętwienie, promieniujące mrowienie lub zwiększony dyskomfort prowadzący do stopniowego osłabienia organizmu. Umiejscowienie bólu znajduje się zazwyczaj w niższym obszarze ciała, w okolicach pośladków, nogi oraz dole pleców. Powoduje on trudności z zwykłym poruszaniem się oraz zwiększa się wraz ze zmianami pozycji podczas odpoczynku.

Przyczyny rwy kulszowej

Ryzyko podrażnienia nerwu kulszowego związane jest w dużym stopniu ze stylem życia. Szansa na problemy tego typu zwiększa się wraz z nadwagą, brakiem ruchu oraz nieregularnymi ćwiczeniami. Zagrożenie niesie również noszenie butów z wysokimi obcasami oraz przyzwyczajanie ciała do zbyt miękkiego materacu. Choroba ma również podłoże biologiczne. W przypadku zwężenia kanału kręgowego w dolnej części pleców, przemieszczenia kręgów oraz chorób zwyrodnieniowych, liczba przyczyn zwiększa się.

Leki na rwę kulszową

W przypadku jakichkolwiek nasilających się objawów, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza. Podczas badania sprawdzona zostaje historia choroby w rodzinie oraz bardzo dokładna analiza stanu zdrowia nerwów. W tym celu specjalista wykonuje zdjęcie rentgenowskie, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny i przeprowadza badanie na obszarze pleców, bioder i nóg. Zapada również decyzja, jak leczyć rwę kulszową.

Zazwyczaj najpierw stosuje się leki przeciwbólowe, pomagające ograniczyć cierpienie pacjenta i pozwalające mu normalnie funkcjonować. Jednak głównym zadaniem lekarza jest ustalenie, jak się leczy rwę kulszową w konkretnym przypadku. Dzięki temu będzie on w stanie dokładnie stwierdzić, jakie są główne przyczyny przypadłości i co przyniesie najlepsze efekty.

Witaminy na rwę kulszową

To pozwala na przepisanie odpowiednich, najlepiej dopasowanych środków. Leki na rwę kulszową to oprócz lekarstw przeciwbólowych, także środki przeciwzapalne. Pozwalają one na zmniejszenie obrzęku wynikającego z ucisku na nerw kulszowy. Ponadto zaleca się przyjmowanie witamin z grupy B, zwłaszcza B12. Ma ona niebagatelny wpływ na regenerację systemu odpornościowego, jednak najlepsze efekty przynosi, kiedy jest podawana w formie bolesnych zastrzyków. Bardzo często na powierzchowne objawy przepisuje się także farmaceutyki i maść łagodzącą. Przebieg leczenia uwzględnia także ćwiczenia, mające na celu usprawnienie kręgosłupa oraz obszarów narażonych na nawrót rwy kulszowej.

3 komentarze

  1. Rwa kulszowa nie musi się pojawić, jak zadbamy o to wcześniej. Były już na ten temat prowadzone badania, które wykazały, że odpowiednie odżywianie się, które gwarantuje stały dopływ witamin i mikroelementów, sprawia, że już po trzech tygodniach ryzyko ataku rwy kulszowej spada o praktycznie połowę. Trzeba to brać pod uwagę żeby nie chorować.

  2. Każdy powie, że leki na rwę kulszową to tylko leki przeciwbólowe, ale nie do końca jest to prawda. Bardzo ważne są witaminy, przede wszystkim witamina B6 i B12. Ważne jest to, że często można je przyjmować w sztucznej suplementacji, bo nie jest łatwo zjeść je z jakimiś warzywami czy czymś takim. Najlepsze są zastrzyki ale one są na receptę, więc zostają tabletki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *