Rwa kulszowa to dolegliwość, która pojawia się zazwyczaj w wyniku ucisku nerwu kulszowego. Taki stan może być konsekwencją uszkodzenia kręgosłupa, ale może także wskazywać na inne schorzenia, takie jak przepuklina czy nowotwór. Dlatego oprócz leczenia typowo objawowego, w przypadku rwy kulszowej bywa konieczna dokładna diagnostyka i leczenie przyczynowe.
Masaż na rwę kulszową jest jedną z metod, choć zwykle nie jedyną, minimalizowania bólu przy tej chorobie. Warto pamiętać, że tego typu zabieg powinien być przeprowadzany przez profesjonalistę – tylko w ten sposób nie tylko można skutecznie pozbyć się bólu, ale również niekiedy naprawić uraz. Takie działanie jednak nie wystarcza, by skutecznie zapobiec nowemu wystąpieniu rwy kulszowej.
Objawy rwy kulszowej
Rwa kulszowa rzadko jest chorobą, która stale powoduje dolegliwości i są od razu rozpoznawane objawy rwy kulszowej. Bardzo często zdarza się, że dolegliwości bólowe ustępują samoistnie. Nie oznacza to jednak, iż można zrezygnować ze specjalnej gimnastyki, która wzmacnia między innymi mięśnie pleców i jednocześnie zapobiega urazom. Jeszcze przed wystąpieniem rwy kulszowej warto stosować się do zasad, które mają na celu chronić kręgosłup przed kontuzjami. Ważna jest przy tym między innymi postawa, jaką przyjmuje się podczas wykonywania codziennych czynności, zwłaszcza tych, które wymagają podnoszenia przedmiotów. Po wystąpieniu rwy kulszowej stosowanie się do tych zasad staje się niezbędne, jednocześnie jednak podnoszenie ciężarów jest zakazane.
Masaż na rwę kulszową
Na schorzenie takie jak rwa kulszowa masaż jest zwykle niezastąpionym środkiem. W przypadku tego schorzenia wykorzystuje się zazwyczaj dwie techniki masażu – klasyczny oraz segmentarny. Interesujący jest zwłaszcza ten drugi sposób. Polega on na masowaniu skóry w specjalnych punktach, w których umieszczone są zakończenia nerwów wychodzących z kręgosłupa. W ten sposób możliwe jest leczenie narządów wewnątrz organizmu. W przypadku rwy kulszowej w ten sposób można znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Tego typu masaż niekiedy bywa stosowany do diagnostyki. Ból pojawiający się w którymś z punktów na kręgosłupie może bowiem oznaczać schorzenie przebiegające w jednym z odpowiadających mu narządów wewnętrznych.
Profesjonalny masaż na rwę kulszową
Tego typu zabieg wymaga również masażu kręgosłupa, zwłaszcza w zakresie tak zwanych korzonków. Tego typu masaż może okazać się bardzo skuteczny, jednak wykonany przez niewykształconego amatora może okazać się zgubny w skutkach. Dlatego też warto samodzielnie szukać profesjonalisty lub zdecydować się na fizjoterapeutę poleconego przez lekarza.
Masaż przy rwie kulszowej jest zalecany jako uzupełnienie standardowej terapii. Przy ostrym bólu nie można go przeprowadzić, ponieważ pacjent nie będzie w stanie przyjąć odpowiedniej pozycji. Z tego też powodu często nie można przeprowadzić potrzebnych badań, dopóki nie zostaną zastosowane odpowiednie środki przeciwbólowe. Niekiedy w terapii rwy kulszowej wskazane są nie tylko metody i preparaty przeciwbólowe, ale również antydepresyjne. Zwłaszcza w przypadku długotrwałej rwy samopoczucie może ulec znacznemu pogorszeniu.
Masaż na rwę kulszową powinien być przeprowadzany przez profesjonalistę. Nie można zapominać o ty, że zwłaszcza przy ustawianiu kręgów – nawet takim delikatnym, można zrobić sobie po prostu krzywdę. Zwłaszcza, że to kręgosłup – nie ma żartów.
Ty mówisz o masażu leczniczym, ale każdy może sobie sam zrobić masaż na rwę kulszową. Przy tym jak pojawia się ból, można rozmasować sobie nogę, pośladek. To pomoże w momencie kiedy jest ostry atak rwy kulszowej, bo poprawi krążenie i choć trochę zniweluje ból.