Przyczyny, objawy i leczenie lumbago

Lumbago to dolegliwość, która dotyka znaczną część społeczeństwa, niezależnie od wieku, płci i ogólnego stanu zdrowia. Oczywiście występują pewne przesłanki i okoliczności, sprzyjające rozwojowi schorzenia. Niemniej atak lumbago jest zazwyczaj nagły i niespodziewany. Z tego też powodu, potocznie dolegliwość nazywana jest postrzałem.

Lumbago objawia się silnymi dolegliwościami bólowymi w lędźwiowo-krzyżowym fragmencie kręgosłupa. Dzieje się tak z powodu wyjątkowo dużego narażenia tego odcinka na obciążenia. Stąd też natężona praca, ale także długotrwałe przebywanie w nieodpowiedniej dla kręgosłupa pozycji są potencjalnie czynnikami wywołującymi schorzenie.

Lumbago może trwać kilka tygodni, choć najsilniejszy ból towarzyszy chorym z reguły przez kilka pierwszych dni. Wraz z podjęciem leczenia przeciwbólowego, problem stopniowo ustępuje. Niestety, może mieć – i najczęściej ma – charakter nawracający.

 

Przyczyny lumbago

Przyczyny lumbago często są trudne do jednoznacznego zidentyfikowania. Spora ilość przypadków bierze się z narażenia na długotrwałe obciążenie kręgosłupa. Może ono być spowodowane zarówno nadmiernym dźwiganiem ciężarów, jak i wręcz przeciwnie – prowadzeniem statycznego, siedzącego trybu życia i pozostawanie przez długi czas w niezdrowej dla kręgosłupa pozycji.

Ale do lumbago może prowadzić także szereg innych sytuacji. Nawet drobne urazy okolicy lędźwiowo-krzyżowej mogą spowodować postrzał. Także wykonywanie gwałtownych ruchów, narażających na stan zapalny nerwów, to okoliczność sprzyjająca dolegliwości. Zauważyć trzeba także rolę budowy anatomicznej człowieka – otyłość może powodować wiele problemów zdrowotnych. Dotyczy to także postrzału.

 

Objawy lumbago

Objawy lumbago są dość wyraźne. Jest to nagły, silny i przeszywający ból w dolnej części kręgosłupa. Ból ten utrudnia codzienne funkcjonowanie – nawet wykonanie najprostszych czynności wymaga wówczas wiele czasu i wysiłku. Jednocześnie człowiekowi towarzyszy uczucie sztywności, a siła mięśniowa jest znacznie obniżona.

Ból towarzyszący lumbago może promieniować – do innych partii kręgosłupa, a nawet kończyn. Tym ostatnim towarzyszy drętwienie i mrowienie. Niekiedy mogą występować nawet zaburzenia czucia. Dolegliwość nie ustępuje nawet w stanie spoczynku czy w nocy – choć może być wówczas nieco mniej dokuczliwa.

 

Leczenie lumbago

Leczenie lumbago opiera się przede wszystkim na farmakoterapii przeciwbólowej i przeciwzapalnej. Jest to działanie doraźne, mające zlikwidować najpoważniejsze objawy lumbago i umożliwić powrót do normalnego funkcjonowania. Warto jednak zaplanować długofalowe pozbycie się problemu.

W tym celu można spróbować zabiegów fizjoterapeutycznych. W ofercie specjalistów znajdują się masaże, leczenie termiczne czy laseroterapia. Jeśli problem jest wyjątkowo dokuczliwy bądź też zmiany zwyrodnieniowe są bardzo zaawansowane, konieczne może się okazać leczenie chirurgiczne.

 

Zapobieganie lumbago

Przede wszystkim jednak, należy pamiętać o profilaktyce. Zmiana nawyków codziennych to najlepsza metoda do oddalenia od siebie widma schorzenia. Po pierwsze – więcej aktywności fizycznej, ale też w granicach zdrowego rozsądku. Pamiętać przy tym trzeba o unikaniu zbyt dużych obciążeń dla organizmu.

W przypadku pracy siedzącej, trzeba pamiętać o regularnych przerwach i zajmowaniu prawidłowej pozycji na krześle. W czasie przerw można przeprowadzać proste ćwiczenia rozciągające. Należy także dbać o swoje ciało, między innymi poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Tak przygotowany człowiek, znacznie minimalizuje ryzyko pojawienia się lumbago.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *