Przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa to schorzenie, które powstaje w wyniku ucisku na nerw kulszowy. Jest to jeden z najdłuższych nerwów, rozpoczynający się u dołu kręgosłupa, a kończący aż na stopie. Dlatego jego ucisk może powodować bardzo poważne dolegliwości.

Główne przyczyny rwy kulszowej

Główna przyczyna rwy kulszowej to podrażnienie nerwu kulszowego. Takie podrażnienie nerwu kulszowego może być wywołane przez szereg różnego rodzaju czynników. Pierwszy z nich to zła postawa. Prowadzi ona do zwyrodnień kręgosłupa, które wywołują charakterystyczne dolegliwości bólowe.

Po drugie, rwa kulszowa może także pojawić się u osób intensywnie uprawiających sporty mocno obciążające kręgosłup (czyli sporty siłowe) lub też pracujące fizycznie. Dźwiganie dużych ciężarów powoduje różnego rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa. Wypadnięcie dysku lub różnego rodzaju przesunięcia prowadzą do dolegliwości bólowych, a nawet niedowładu kończyn, czyli do rwy kulszowej.

Jeśli chodzi o inne przyczyny lumbago, czyli bólu kręgosłupa związanego z uciskiem na nerw kulszowy, można do nich zaliczyć nadwagę i otyłość. Gdy waga ciała jest zbyt duża, kręgosłup zostaje zbyt mocno obciążony. Powoduje to powstawanie różnego rodzaju zwyrodnień prowadzących do rwy kulszowej.

Rwa kulszowa a ciąża

Co niezwykle ciekawe, jedną z przyczyn rwy kulszowej może być także ciąża. Rozwijające się w ciele przyszłej mamy dziecko sprawia, że macica uciska na nerw kulszowy, powodując dolegliwości bólowe. Ból ten ustępuje zazwyczaj po urodzeniu dziecka, chociaż dochodzenie do odpowiedniego stanu może trwać jeszcze kilka tygodni po przyjściu dziecka na świat. Często przyszłe mamy nie zdają sobie sprawy, że mają do czynienia z rwą kulszową. Bagatelizowanie tego problemu może być bardzo negatywne w skutkach, dlatego w przypadku pojawienia się charakterystycznych objawów trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, który określi zalecenia w konkretnym przypadku. Najczęściej będą one związane z odpowiednią ilością wypoczynku, ale może się zdarzyć również, że lekarz zaleci wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń czy też zmianę diety. Wszystko jest tutaj uzależnione od ogólnego stanu zdrowia przyszłej mamy, jak i intensywności objawów rwy kulszowej, towarzyszących uciskowi dziecka na nerwy kulszowe

Kto jest szczególnie narażony na rwę kulszową?

Rwa kulszowa to choroba, która jest uzależniona od wieku. Najczęściej ujawnia się ona bowiem po 30. roku życia, chociaż wszystko jest uzależnione od stylu życia. Zdarza się, że pierwszej objawy rwy kulszowej pojawiają się już nieco wcześniej. Rwa kulszowa jest także uzależniona od płci. Dużo więcej przypadków zachorowania na nią odnotowuje się bowiem u mężczyzn. U kobiet występuje ona częściej w trakcie ciąży.

Rwa kulszowa i czas jej trwania

Rwa kulszowa to schorzenie, które może szybko ustąpić w przypadku likwidacji przyczyny ucisku na nerw kulszowy (czyli po jednym lub kilku tygodniach). Ile trwa rwa kulszowa? Zdarza się jednak często, że, szczególnie przy różnego rodzaju zwyrodnieniach, bóle związane z rwą kulszową ustępują dopiero po kilku latach intensywnego leczenia.

2 komentarze

  1. Przede wszystkim przyczyny rwy kulszowej to głównie odstępy pomiędzy kręgami. Można nawet sprawdzić dokładnie które, bo nie wszystkie problemy z kręgami powodują rwę kulszową. Ale z tego co wiem, to nie ma sposobów na zapobieganie. Niewiele się w tej sprawie da zrobić.

  2. Przyczyny rwy kulszowej nie zawsze są takie jednoznaczne. Czasami jest tak, że po prostu poszczególne przyczyny nakładają się na siebie i nie ma wielkiego sensu szukanie jednej przyczyny. Rwa kulszowa to efekt kilku rzeczy i nigdy nie jest tak, jak na przykład przy chorobie wirusowej 0 że jeden wirus i wszystko jasne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *