Przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa to zespół objawów spowodowanych uciskiem lub podrażnieniem nerwu kulszowego. Ucisk na nerw kulszowy spowodowany jest przez jądro miażdżyste, które wskutek zmian, jakie zachodzą w krążku międzykręgowym kręgosłupa, uwypukla się z otaczającego je pierścienia włóknistego i uciska nerw, powodując ból.

Rwa kulszowa oznacza ból pleców spowodowany przez uszkodzenie nerwu kulszowego. Jest to duży nerw, który biegnie od dolnej części pleców w dół z tyłu każdej nogi. Każdy nacisk na nerw kulszowy może powodować ból w dolnej części pleców, który rozprzestrzenia się na biodra, pośladki i nogi.

Objawy rwy kulszowej

Najczęstszym objawem rwy kulszowej jest ból w dole pleców, który przebiega przez biodro i pośladek i biegnie w dół nogi, aż do stopy.

Ból zwykle dotyka tylko jedną nogę. Nasila się, gdy siedzimy, kaszlemy lub kichamy. Możemy także czuć w nodze drętwienie lub słabe mrowienie. Objawy rwy kulszowej zwykle pojawiają się nagle i mogą trwać przez kilka dni lub tygodni.

Większość ludzi, których dotyka rwa kulszowa, to osoby pomiędzy 30 a 50 rokiem życia.

Kobiety mogą być bardziej narażone na pojawienie się tego typu problemów podczas ciąży, głównie z powodu nacisku na nerw kulszowy ze względu na rozwijającą się macicę.

Najczęstsze przyczyny rwy kulszowej

  1. Przepuklina dysku

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest przepuklina dysku. Dyski działają jak poduszki między kręgami kręgosłupa. Dyski te słabną wraz z wiekiem i stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Około 1 na 50 osób ma przepuklinę dysku w pewnym momencie swojego życia. Maksymalnie jedna czwarta z nich ma objawy, które trwają dłużej niż 6 tygodni.

  1. Zwężenie kanału kręgowego

Naturalne zużycie kręgów może prowadzić do zwężenia kanału kręgowego. To zwężenie, zwane zwężeniem kanału kręgowego, może wywrzeć nacisk na korzenie nerwu kulszowego. Zwężenie kanału kręgowego jest bardziej powszechne u osób dorosłych powyżej 60 roku życia.

  1. Nowotwory kręgosłupa

W rzadkich przypadkach rwa kulszowa może wynikać z nowotworów rosnących wewnątrz lub wzdłuż rdzenia i nerwu kulszowego. Ponieważ nowotwór rośnie, może to wywrzeć nacisk na nerwy, które odchodzą od rdzenia kręgowego.

  1. Zespół mięśnia gruszkowatego

Piriformis jest mięśniem zlokalizowanym głęboko w pośladkach. Jeżeli mięsień ten jest nadmiernie napięty, doprowadza on do ucisku nerwu kulszowego, co skutkuje zmniejszonym krążeniem krwi, niedostatecznym zaopatrzeniem w substancje odżywcze. Zespół gruszkowaty występuje częściej u kobiet.

  1. Stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych

Stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych to zapalenie jednego lub obu stawów krzyżowo-biodrowych, w miejscu, w którym łączy się one z dolną częścią kręgosłupa miednicy. Stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych może powodować ból w pośladku, dolnej części pleców, a nawet mogą sięgać jednej lub obu nóg. Ból może pogorszyć się z powodu długotrwałego stania lub wchodzenie po schodach. Stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych mogą być spowodowane przez zapalenie stawów, uszkodzenia, ciążę lub infekcję.

  1. Uraz lub infekcja to kolejne powody rwy kulszowej.

Inna przyczyna rwy kulszowej to zapalenie mięśni, zakażenie lub uszkodzenia ciała takie, jak pęknięcia. Ogólnie rzecz biorąc, każdy stan, który drażni lub kompresuje nerw kulszowy, może wywołać przykre objawy z bólem włącznie.

2 komentarze

  1. Dlatego trzeba bardzo dbać o swój kręgosłup, wtedy rwa kulszowa nie będzie się pojawiać. A jak się nawet pojawi, to może okazać się, że praktycznie nie trzeba jej leczyć, bo atak nie będzie tak bardzo dokuczliwy, jak u osób, które na przykład z powodu nadwagi mają bardzo obciążone kręgi i wypaczony wręcz kręgosłup.

  2. Wypadnięcie dysku to przede wszystkim praktycznie sto procent, że pojawi się atak rwy kulszowej. A jak już pierwszy raz rwa kulszowa będzie, to praktycznie już po wszystkim, bo będzie się powtarzać i będzie już tylko gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *