Rehabilitacja rwy kulszowej

Rwa kulszowa należy do najbardziej wyczerpujących i męczących zespołów objawowych. Charakteryzuje się uciążliwym bólem uniemożliwiającym normalne poruszanie się i prowadzi do wielu komplikacji, które choć łagodzone lekami przeciwbólowymi, zmuszają chorego do zmiany stylu życia i rozpoczęcia niezbędnej rehabilitacji.

Objawy i przyczyny rwy kulszowej

Do najpowszechniejszych przyczyn powodujących zachorowanie na rwę kulszową, należy bez wątpienia brak ruchu i złe nawyki, wynikające z nieprawidłowej i niezdrowej pozycji podczas leżenia i siedzenia. Prowadzą one do nadmiernego przeciążenia odcinka kręgosłupa i zmian zwyrodnieniowych, które są winne zwiększonemu naciskowi na nerw kulszowy. Efektem tego jest przewlekły, męczący ból. Zazwyczaj jego źródło znajduje się w dolnym obszarze pleców, pośladków oraz nogi. Rwa kulszowa zwykle atakuje niesymetrycznie – oznacza to, że jedynie lewa lub prawa strona zostaje naznaczona bólem kulszowym, czyli popularnymi korzonkami.

Początkowe leczenie rwy kulszowej

Oprócz tradycyjnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz zwiększonego zapotrzebowania organizmu na witaminy z grupy B, lekarz zapisuje również maści rozgrzewające. Często stosuje się także leki relaksujące i przeciwdepresyjne, pozwalające ciału rozluźnić się i zasnąć. Jednak, pomimo dobrych powierzchownych efektów, leczenie rwy kulszowej nie powinno ograniczać się wyłącznie do recepty lekarskiej. Geneza choroby w każdym przypadku jest nieco inna, a powody, dla których rwa kulszowa może się nasilać i ponownie zaatakować, powinny być dokładnie przeanalizowane. Dlatego rehabilitacja po rwie kulszowej jest niezbędna, a jej przebieg powinien być ściśle związany z zaleceniami lekarskimi.

Rehabilitacja przy rwie kulszowej i odpoczynek

Pomimo, że objawy rwy kulszowej mogą zniknąć samoistnie po paru dniach, niezbędny jest dodatkowy odpoczynek dla organizmu. Przyjmowanie leków również powinno utrzymywać się jedynie przez pewien czas, ponieważ w przypadku wypadnięcia dysku lub zaistnienia silnego obrzęku na obszarze lędźwiowym, konieczna jest rekonwalescencja, której może przeszkodzić wiele farmaceutyków. Następnie następuje rehabilitacja rwy kulszowej, która odbywać powinna się regularnie i ze stopniowym zwiększeniem intensywności wykonywanych ćwiczeń i masaży.

Ćwiczenia na rwę kulszową

Ćwiczenia rozpocząć można od odciążenia kręgosłupa. Odbywają się zazwyczaj w pozycji leżącej i polegają na przesunięciu ciężaru ciała w dół, poprzez uniesienie nóg w górę, co przynosi najlepsze efekty zwłaszcza w początkowych etapach rehabilitacji. Wykonując to ćwiczenie można również popracować nad mięśniami brzucha.

Istotnym etapem rehabilitacji są także ćwiczenie rozciągające, zwłaszcza w bezpieczniejszej formie statycznej, ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i pośladków oraz masaże wszystkich partii ciała które narażone były na ból rwy kulszowej. Ćwiczenia należy wykonywać powoli i dokładnie, a ich intensywność nie powinna wykraczać poza osiągalny przez pacjenta próg bólu. Dlatego nie powinno się ich praktykować podczas przyjmowania leków przeciwbólowych.

3 komentarze

  1. Najważniejsze ćwiczenia przy rehabilitacji rwy kulszowej są takie działania, które odciążają kręgosłup. Bo można to osiągnąć, jeśli wszystkie kręgi obuduje się odpowiednio mięśniami. Można zacząć ćwiczenia w każdym wieku, bo nie jest prawdą, że mięśnie rosną tylko młodym. Do 50 roku życia wydzielany jest hormon wzrostu, przyspieszający wzrost masy mięśniowej, która będzie zapobiegać atakom rwy kulszowej. Ale potem też mięśnie rosną, tylko że trochę wolniej.

  2. Bardzo ważne są masaże na rwę kulszową. Bo ćwiczenia to jedno, ale bardzo ważne są też masaże, które realnie wpływają na mięśnie, jakie się muszą wzmocnić, żeby rwa kulszowa się nie powtarzała i żeby atak rwy kulszowej nie następował tak nagle. Bo silniejsze mięśnie pleców w pewien sposób ustawią też kręgi, które pozwolą zmniejszyć dolegliwości i uciski na nerwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *