Rwa kulszowa – ćwiczenia na rwę kulszową

Postęp cywilizacyjny jest niewątpliwym osiągnięciem człowieka. Mechanizacja i automatyzacja znacznie ułatwiły wykonywanie wielu czynności i podniosły poziom życia. Niestety ma jednak również negatywne konsekwencje.

Rwa kulszowa – choroba siedzących

Siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, zanieczyszczenie środowiska – to czynniki mające największy wpływ na wystąpienie rwy kulszowej. Wiele godzin spędzanych za biurkiem i przed komputerem powoduje, że nasze mięśnie ulegają osłabieniu i nie mogą spełniać swoich funkcji, często dochodzi do tego nadwaga. Kręgosłup musi utrzymywać i dźwigać zbędne kilogramy. Sprzyja to wszelkiego rodzaju lordozom i dyskopatiom, skutkiem może być wypadanie dysku lub rwa kulszowa.

Zanieczyszczenie środowiska powoduje nie tylko zmiany w górnych drogach oddechowych, ale ma także wpływ na zmiany w systemie kostnym. To skażenie środowiska jest głównym czynnikiem, wpływającym na zmiany zwyrodnieniowe, mniejsze znaczenie mają czynniki genetyczne i warunki pracy.

Rwa kulszowa objawia się nagłym, bardzo ostrym bólem, który utrudnia, a czasami uniemożliwia poruszanie się. Ból umiejscowiony jest w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ale promieniuje do uda i stopy (tam dochodzi nerw kulszowy). Czasami mogą występować zwiastuny rwy w postaci bólu promieniującego do pośladków, ale najczęściej atakuje nagle, przy schyleniu się, podniesieniu większego ciężaru.

Leczenie rwy kulszowej

W przypadku długo utrzymujących się dolegliwości bólowych rwy kulszowej, jej leczeniem zajmuje się lekarz neurolog. To on na podstawie badań dokonuje oceny zmian w kręgosłupie i ich wpływu na system nerwowy. Najczęściej w stanie ostrym wdraża leczenie farmakologiczne przeciwbólowe i przeciwzapalne. Leki powodują rozluźnienie napięcia mięśni i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Bardzo istotnym elementem leczenia rwy kulszowej jest rehabilitacja.

Ćwiczenia przy rwie kulszowej

Po ustąpieniu stanu ostrego lekarz zleca rehabilitację. Jej celem jest przywrócenie mięśniom sprawności i funkcji. Przy rwie kulszowej najczęściej dochodzi do tzw. zblokowania mięśni. Stają się one wtedy twarde, nie są zdolne do wykonywania ruchów, jest to główną przyczyną występującego bólu. Rehabilitacja polega głównie na masażach, które niwelują napięcie mięśniowe oraz ćwiczeniach.

Ćwiczenia na rwę kulszową to przede wszystkim ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające mięśnie grzbietowe. Nie są to ćwiczenia intensywne, wymagające wysiłku fizycznego. Najistotniejsze jest jednak ich dokładne i systematyczne wykonywanie, także po zakończeniu rehabilitacji. Ćwiczenia nie wymagają specjalistycznego sprzętu i bez problemów można wykonywać je w domu.

Rwa kulszowa ćwiczenia wykonywane w domu to także doskonały sposób na przeciwdziałanie stanom zapalnym w przyszłości. Wzmocnione mięśnie skutecznie odciążą kręgosłup i pomogą mu spełniać swoje funkcje. Bardzo dobre efekty przynosi także zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, które muszą dźwigać kręgosłup i stawy. Wpłynie to także na poprawę samopoczucia, bo wiele codziennych czynności wykonamy bez wysiłku.

2 komentarze

  1. Najlepsze ćwiczenia na rwę kulszową to przede wszystkim rozciąganie. Nawet jak ktoś jest młody to można zaczerpnąć z ćwiczeń dla seniorów, które polegają na tym, żeby zawsze zachowywać ruchomość stawów. Od samego ataku rwy kulszowej to nas nie ustrzeże, ale na pewno nie będzie on tak intensywny jak się nam wydawało.

  2. Ćwiczenia jak pojawia się rwa kulszowa powinny być takie, żeby można je było wykonywać przez dłuższy czas. Ja mam tak, że jak tylko zaczyna mnie wykręcać to wsiadam na rower stacjonarny i staram się jak najwolniej jechać na jak najmniejszym obciążeniu. Początkowo to była katorga, ale teraz wiem, że po kilku minutach będę mogła już zmniejszyć ból, który czasem minie już po 30 minutach takiego treningu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *