Rwa kulszowa po porodzie

Leczenie wszelkich dolegliwości w ciąży jest niezwykle trudne, ponieważ ze względu na prawidłowy rozwój płodu wiele farmaceutyków jest niewskazanych. Najgorzej jest w przypadkach schorzeń o charakterze bólowym. Należy do nich rwa kulszowa.

Rwa kulszowa w czasie ciąży

Jej główną przyczyną jest ucisk na nerw kulszowy, który jest najdłuższym nerwem i biegnie od kręgosłupa do stopy. To dlatego jego ucisk powoduje nie tylko ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, ale także promieniujący do całej nogi. Ucisk najczęściej spowodowany jest zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, dyskopatią, lordozą, osteofitami.

Nacisk na nerw kulszowy może wystąpić również w ciąży, przy zupełnie zdrowym kręgosłupie. Jest on wynikiem stopniowego rozrastania się macicy. Siła bólu uzależniona jest od ułożenia dziecka, wystarczy że zmieni swoją pozycję, a ból znika lub znacznie się zmniejsza, ale również może ulec gwałtownemu zwiększeniu.

Wiadomo, że stosowanie środków przeciwbólowych jest bardzo ograniczone i stosowane są wyłącznie leki bezpieczne dla dziecka. Ważna w okresie ciąży jest profilaktyka. Dolegliwości kręgosłupa w okresie ciąży są tak powszechne, że opracowano specjalny model poduszek dla przyszłych mam. Mają nietypowy kształt litery C lub T, ale doskonale dostosowane są do zmiany ułożenia kręgosłupa w okresie ciąży, później można wykorzystać je przy karmieniu. Pozwalają na korygowanie ułożenia kręgosłupa i jego odciążenie. To zdecydowanie zmniejsza dolegliwości bólowe. Poduszki wskazane są również dla osób z nadwagą, pozwalają na przyjęcie prawidłowej pozycji podczas snu – pozycja embrionalna odciąża kręgosłup.

Poza poduszkami, w przypadku rwy kulszowej w czasie ciąży wskazane jest unikanie pozycji siedzącej. Bardzo dobre efekty przynosi aerobik wodny wpływający rozluźniająco na mięśnie.

Rwa kulszowa po porodzie

Rwa kulszowa w czasie ciąży nie jest niczym nadzwyczajnym, często ustępuje po zmianie pozycji dziecka. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, a dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, należy powiadomić lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Długo utrzymująca się rwa kulszowa w okresie ciąży jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Alternatywą może być także poród wodny lub kuczny. Każdy z nich zmniejsza dolegliwości.

Niestety, zdarza się, że rwa kulszowa po porodzie nie ustępuje. To dowód na to, że jej przyczyną były wcześniejsze zmiany w kręgosłupie. To sygnał, że trzeba wykonać odpowiednie badania i zgłosić się do neurologa.

Przedłużająca się rwa kulszowa po urodzeniu dziecka jest sygnałem poważniejszych schorzeń. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa powodują ucisk na nerw kulszowy, sprawiający silny ból. Lekarz wdraża leczenie farmakologiczne, zależne od tego czy matka karmi, czy nie. Środki przeciwbólowe muszą być tak dobrane, by nie szkodzić dziecku.

Na tym etapie choroby bardzo ważna jest rehabilitacja. Ćwiczenia, krioterapia, laseroterapia i zabiegi prądowe to najczęściej stosowane zabiegi na dolegliwości kręgosłupa, dodatkowo nie mają negatywnego wpływu na dziecko.

1 comment

  1. U mnie rwa kulszowa po porodzie praktycznie jak ręką odjął się skończyła. W czasie ciąży miałam takie ataki rwy kulszowej, że aż miałam głupie myśli czy to nie zaszkodzi dziecku, ale na szczęście to tylko lekka panika była.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *