Ile trwa rwa kulszowa?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. Czasami ból przechodzi po zażyciu kilku tabletek przeciwbólowych, a czasami trwa kilka tygodni lub nawet miesięcy. Wpływa na to kilka czynników.

Co to jest rwa kulszowa

Tą nazwą określa się ból spowodowany uciskiem na nerw kulszowy. Choroba ta czasami nazywana jest także zapaleniem korzonków lub ischiasem. Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w ciele człowieka. Zaczyna się w części lędźwiowej kręgosłupa, następnie biegnie wzdłuż nogi aż do stopy. Taki ułożenie nerwu sprawia, że często ból promieniuje do uda lub przez całą nogę.

Najczęściej rwa kulszowa jest efektem zmian zwyrodnieniowych w części lędźwiowej kręgosłupa, wypadnięciem dysku, naroślami na kręgach (osteofity). W zależności, który z tych czynników spowodował ból, występuje różne nasilenie rwy kulszowej. Od przyczyn zależy też ile trwa rwa kulszowa.

Rozpoznanie i leczenie rwy kulszowej

Rozpoznanie rwy kulszowej nie jest trudne. Przede wszystkim jest to bardzo ostry ból, który występuje nagle przy schyleniu się, podniesieniu ciężaru (wystarczy kilka kilogramów) lub przy wstawaniu z łóżka. Zawsze bólowi towarzyszą trudności w poruszaniu się, w zmianie pozycji z siedzącej na stojącą i odwrotnie. Ile trwa atak rwy kulszowej? Najczęściej ostry ból zmniejsza się po zażyciu środków przeciwbólowych, ale przy dużych zmianach w kręgosłupie może utrzymywać się znacznie dłużej.

W takim przypadku leczenie rwy kulszowej powinien prowadzić lekarz neurolog, który zajmie się nie tylko objawami, ale i przyczyną dolegliwości. Pełny obraz zaawansowania choroby uzyska po wykonaniu tomografu komputerowego i rezonansu magnetycznego. Leczenie w okresie zaostrzonego stanu rwy kulszowej polega na podawaniu leków przeciwzapalnych i zmniejszających napięcie mięśniowe. Leczenie może być długotrwałe, a chory powinien unikać podnoszenia większych ciężarów i przebywania w jednej pozycji.

Czytaj też: http://www.kulszowa.pl/rwa/trwa-rwa-kulszowa/

Rehabilitacja i profilaktyka rwy kulszowej

Bardzo ważnym elementem leczenia rwy kulszowej jest rehabilitacja. Zostaje ona wprowadzona przez lekarza zaraz po ustąpieniu stanu ostrego. Polega ona przede wszystkim na wykonywaniu ćwiczeń rozciągających, wzmacniających mięśnie grzbietowe i rozluźniających. W tym ostatnim przypadku dużą ulgę przynoszą masaże, likwidujące zblokowanie mięśni.

Rehabilitacja odgrywa także bardzo ważną rolę w profilaktyce rwy kulszowej. Niestety rwa ma tendencje nawracające. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa są nieodwracalne, ale dzięki odpowiedniej profilaktyce możemy minimalizować ich skutki.

Bardzo ważne jest utrzymywanie aktywności fizycznej. Oczywiście nie chodzi tu o jakieś forsowne ćwiczenia, ale o codzienne 15 minut podarowane kręgosłupowi. Najlepiej zacząć rano przed wstaniem z łóżka. 5 minut ćwiczeń rozciągających wystarczy, by przygotować kręgosłup do wysiłku, a potem 10 minut na ćwiczenia ogólne. Stosując się do tych zasad, nie będziemy zastanawiać się jak długo trwa rwa kulszowa, ale czy jeszcze kiedyś nas dopadnie.

Dodatkowo możemy poprosić lekarza o skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne, będziemy mogli skorzystać wtedy z masażu, krioterapii lub zabiegów prądowych.

2 komentarze

  1. U mnie pierwszy atak rwy kulszowej trwał chyba ze 3 godziny, ale teraz jest już znacznie lepiej. Około półtorej godziny trwa u mnie rwa kulszowa, ale wiem, że wtedy warto w tym czasie robić masaż i nie przestawać jak przestaje boleć.

  2. U mnie rwa kulszowa trzyma dobre 5 godzin zanim w ogóle mogę powrócić do pełnej sprawności i zacząć jako tako się ruszać. Najgorsze jest to, że nie działają żadne leki przeciwbólowe. Muszę się po prostu położyć i to przecierpieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *