Homocysteina? Sprawdź poziom homocysteiny!

Regularne badania krwi powinny być normą u każdego – szczególnie u osób po 40. roku życia, które chcą jak najdłużej cieszyć się dobrym stanem zdrowia. Niestety, nie mamy tych badań w nawyku, a szkoda – dzięki nim można wykryć na przykład wysoki poziom homocysteiny, która jest śmiertelnym wrogiem naszego organizmu.

Homocysteina – cena badania

Cena badania na homocysteinę jest niewysoka, ponieważ wynosi ono prywatnie około 70 złotych. Dzięki niej można nawet samodzielnie stwierdzić choćby niewielkie odchylenie od normy. Jeśli chodzi o aminokwas, jakim jest homocysteina norma na niego wynosi 7-10 mol/L.

Hiperhomocysteinemia, czyli stan poważnie zagrażający życiu, świadczący zapewne o zaawansowanej miażdżycy i stanie przedzawałowym, to homocysteina w granicach 20-30 mol/L lub nawet powyżej. Bardzo często mylnie utożsamia się cholesterol frakcji LDL jako jedyny odpowiedzialny za miażdżycę. Okazuje się, że dużym jego sprzymierzeńcem jest właśnie homocysteina, która lubi z nim współdziałać w tworzeniu zmian miażdżycowych.

Jak działa homocysteina

Homocysteina w normalnych warunkach wytwarzana jest przy udziale kwasu foliowego i zmieniana w metioninę. MTHFR powoduje, że kwas foliowy nie zostaje wchłaniany do organizmu. Konsekwencją tego stanu jest brak przekształcenia homocysteiny w metioninę i nadmiar homocysteiny we krwi. Jest on bardzo łatwo wykrywalny na podstawie badań laboratoryjnych, dlatego też badanie krwi z uwzględnieniem homocysteiny powinno być absolutną podstawą wszelkich badań kardiologicznych. Powinniśmy również mieć w nawyku regularne badanie krwi wraz z tym właśnie parametrem. Wszystko to w celu jak najwcześniejszego wykrycia zmian.

Czy nadmiar homocysteiny można leczyć?

Jeśli uważamy, że za nasze złe samopoczucie odpowiedzialna może być homocysteina badanie możemy wykonać prywatnie, bez konieczności konsultacji z lekarzem. Bardzo łatwo możemy też zinterpretować wyniki, co pozwoli nam uniknąć wielu wizyt u lekarza i nietrafionych diagnoz. Niestety, bardzo wielu lekarzy wciąż nie wiąże homocysteiny z powstawaniem miażdżycy, ponieważ powiązanie zostało wykryte stosunkowo niedawno. Daje to jednak pewien trop w kierunku leczenia schorzeń układu krążenia.

Z nadmiarem homocysteiny wiąże się nierozerwalnie niedobór kwasu foliowego. Kwas foliowy zaś najlepiej działa w kompleksach z witaminami B6 i B12. W związku z tym hiperhomocysteinemię lub nawet niewielkie odstępstwa od normy w kwestii wysokości poziomu homocysteiny warto leczyć poprzez suplementację tych witamin.

Ryzyko podwyższonego poziomu homocysteiny

Mówi się, że podwyższenie poziomu homocysteiny o 5 mol/L może zwiększać ryzyko zgonu o 50%. Już niewielkie ilości ponadnormatywne potrafią „nadtrawiać” ściany naczyń krwionośnych, a nawet kości. To dlatego należy jak najszybciej zareagować. Przede wszystkim jednak – nie panikować.

Mutacja genu MTHFR występuje u wielu osób, co nie znaczy, że wszystkie muszą do końca życia zażywać suplementy. Oprócz kwasu foliowego w tabletkach, warto też przyjmować witaminę B12 w postaci metylokobalaminy, która pomoże zregenerować mózg i resztę organizmu po uszkodzeniach, jakie powstały na skutek działania homocysteiny.

Poziom homocysteiny należy regularnie badać. Nie każda osoba ze zmutowanym genem MTHFR ma podwyższony jej poziom i nie każda musi suplementować kwas foliowy. Ci, u których stwierdzi się zwiększony poziom homocysteiny, powinni zadbać o to, by po wyrównaniu wyników badań regularnie przyjmować kwas foliowy w diecie. A ci, którzy mają poziom homocysteiny w normie – powinni go co jakiś czas skontrolować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *