Osteoporoza występuje u coraz młodszych osób

Osteoporoza jest chorobą reumatologiczną, dotykającą obu płci, jednak częściej jej objawy dają się we znaki kobietom. Częstotliwość występowania rośnie szczególnie u osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Główną cechą osteoporozy jest rozrzedzenie tkanki kostnej, co jest widoczne jako ścieńczenie oraz zmniejszenie ilości beleczek kostnych w kościach gąbczastych. W dosłownym tłumaczeniu, osteoporoza osłabia kości zmniejszając ich wytrzymałość oraz amortyzację, tym samym znacznie zwiększając podatność na złamania.

Osteoporoza jest nazywana cichym złodziejem kości – ta choroba potrafi przez wiele lat, w pełni bezobjawowo, okradać szkielet z nagromadzonych zasobów do krytycznego stanu, w którym kość jest niemal niezdolna do funkcjonowania. Osteoporoza obejmuje głównie kręgi, żebra oraz obwodowe części kości nadgarstka.

Leczenie osteoporozy to długi i skomplikowany proces, wiążący się z ciągłą rehabilitacją oraz wspieraniem organizmu.

Objawy osteoporozy

Objawy osteoporozy są uzależnione od ilości i rodzaju złamań. Szczególnym wizualnym objawem osteoporozy jest zmiana sylwetki, wraz z występującą deformacją klatki piersiowej – powszechnie nazywana garbem lub garbem wdowim, który jest wynikiem złamań przednich części kilku kręgów. Na początku objawów fizycznych, osoba chora nieco traci na wzroście, poprzez zgarbienie. Kolejne złamania znacznie pogłębiają kifozę piersiową, jeszcze bardziej ograniczając wzrost, aż do momentu, gdy łuki żebrowe zaczną opierać się o talerze biodrowe. Takie następstwa prowadzą do kolejnych, jeszcze bardziej bolesnych symptomów.

Pojawiają się ból i kolejno duża ilość działań niepożądanych, związanych przede wszystkim z deformacją narządów jamy brzusznej i klatki piersiowej. Głównie polegają one na zaparciach, wynikających ze zmniejszonej aktywności fizycznej i problemach układu trawiennego. Chorzy na osteoporozę częściej padają ofiarami zapalenia płuc i innych chorób związanych z klatką piersiową i wszelkimi narządami znajdującymi się pod jej powłoką.
Innymi symptomami charakteryzują się złamania kości długich, np. kości promieniowej w okolicy nadgarstka. Występują one przy prostych czynnościach, takich jak np. podparcie się. O wiele bardziej problematyczne są złamania kości udowej, które mogą wystąpić nawet przy stosunkowo niegroźnym potknięciu się o dywan, czy próg, a nawet przy mocniejszym nadepnięciu stopą na podłogę.

Rodzaje osteoporozy

Osteoporoza dzieli się na dwa rodzaje – pierwotną oraz wtórną.
Osteoporoza pierwotna jest związana ze starzeniem się układu kostnego. Kości wraz z wiekiem tracą swoją mineralną gęstość, co jest naturalnym procesem geriatrycznym. Proces ten rozpoczyna się około czterdziestego roku życia w przypadku kobiet i czterdziestego piątego roku życia w przypadku mężczyzn. Poza czasem, który jest głównym czynnikiem starzenia, istnieje wiele innych czynników przyspieszających ten naturalny proces – choćby uzależnienie od nikotyny, alkoholu lub niedobór witaminy D w diecie.

Czytaj też: Dieta w Osteoporozie – co jeść?

Osteoporoza wtórna jest najczęściej następstwem spożywania leków przy takich dolegliwościach, jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy. Może występować w każdym wieku. Głównymi składnikami leków, które wywołują osteoporozę, są heparyna, glikokortykosteroidy i wszelkie leki przeciwpadaczkowe.

1 comment

  1. Ważne jest też to, że chorzy na osteoporozę często mają znacznie osłabiony organizm i chorują też na inne choroby. Zwłaszcza, że osteoporoza atakuje często ludzi nie tylko starych, ale coraz młodszych. I nie ma reguły, bo często nawet ci, którzy się dobrze prowadzą mają kłopoty z osteoporozą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *