Przyczyny i leczenie reumatyzmu

Terminem reumatyzm określa się grupę ponad stu schorzeń, dotykających tkanki łącznej, ze szczególnym uwzględnieniem stawów. Określenie to jest dość przestarzałe i rzadko już stosowane przez lekarzy. Nadal jednak funkcjonuje w dyskursie medycznym w celu jego uproszczenia.

Schorzenia reumatologiczne nazywane bywają chorobami ludzi starszych. Statystyki są jednak nieubłagane – reumatyzm coraz częściej staje się udziałem osób w młodym wieku.

Przyczyny reumatyzmu

Choroby reumatoidalne są niestety nieuleczalne. Stąd tak istotne jest wczesne wykrycie problemu. Pozwala ono na skuteczne zahamowanie rozwoju schorzenia, które z kolei wpływa na uniknięcie znacznego pogorszenia komfortu życia. Przedłużające się bóle stawowe i kostne są wystarczającym wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki w tym kierunku.

Mimo dużych osiągnięć naukowców i reumatologów, nadal nie poznano dokładnych przyczyn powstawania schorzeń tego typu. Bez wątpienia w sporej części przypadków zmiany mają podłoże genetyczne. Udowodniono zwiększoną podatność na zachorowanie osób, u których w najbliższej rodzinie pojawiały się choroby reumatologiczne. Druga kwestia to uwarunkowanie środowiskowe. Wydaje się zatem, że są to czynniki w znacznej mierze niezależne od nas. Mimo wszystko warto upatrywać przyczyny reumatyzmu, przynajmniej po części, także w stylu życia. Właściwa postawa, dieta bogata w wapń – istnieją wiarygodne przesłanki do tego, by stwierdzić, że pozwolą one jeśli nie na zahamowanie, to chociaż spowolnienie i odłożenie ataku choroby.

Więcej: http://reumatyzm.net.pl/reumatyzm/przyczyny-reumatyzmu/

Wśród najczęstszych chorób tkanki łącznej wymienia się reumatoidalne zapalenie stawów czy chorobę zwyrodnieniową stawów. Podłoże reumatyczne mogą mieć jednak także inne jednostki, objawiające się bólami stawów oraz kości. Ostatecznej klasyfikacji dokonuje specjalista reumatolog. On także powinien podjąć decyzję o wdrożeniu prawidłowego leczenie.

Leczenie reumatyzmu

Leczenie reumatyzmu ma za zadanie przede wszystkim zahamowanie rozwoju choroby. Niestety, doznanych zmian nie da się odwrócić – przynajmniej przy obecnym stanie wiedzy. Stąd tak istotne jest, aby nie zwlekać z wizytą u lekarza. Czas, jak przy większości schorzeń, ma tu kluczowe znaczenie.

Oprócz leczenia farmakologicznego, ważne jest zastosowanie odpowiedniej terapii zabiegowej. Szczególnie dobre rezultaty przynosi zastosowanie masaży – klasycznego oraz wodnego. Dają one efekt nie tylko uśmierzający, ale również hamujący rozwój choroby. Wdrożona przy chorobach reumatologicznych jest także kinezyterapia, czyli ćwiczenia, które usprawniają działanie stawów. Fachowo prowadzona, dostarcza znakomitych wyników terapeutycznych.

Reumatyzm jest schorzeniem bardzo częstym. Stąd też leczony jest w specjalistycznych ośrodkach sanatoryjnych. Oprócz ćwiczeń, wykonywane są tam także zabiegi w formie okładów przy zastosowaniu naturalnych środków medycznych. Wśród najbardziej znanych sanatoriów, zajmujących się leczeniem chorób reumatologicznych, znajduje się Busko-Zdrój – uzdrowisko i region znane z pokaźnych pokładów borowiny, odznaczającej się wysokim oddziaływaniem na zmiany reumatyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *