Zaćma – co warto i niej wiedzieć

Zaćma, nazywana również kataraktą, to schorzenie oczu, które może prowadzić do przykrych konsekwencji. Najczęściej jest ono widoczne u ludzi starszych – w tym przypadku, zwłaszcza gdy schorzenie nie jest leczone, można zauważyć charakterystyczne zmętnienie soczewki oka. Obecnie coraz częściej stosuje się operację, która może poprawić wzrok pacjenta zanim soczewka zmętnieje całkowicie. W jaki sposób przebiega leczenie zaćmy i czy można samodzielnie zapobiegać tej chorobie?

Przyczyny zaćmy

Zaćma może mieć różne przyczyny, jednak obecnie niemożliwe jest zapobieganie im. W przypadku zaćmy wrodzonej, zaćma może być spowodowana zarówno przez czynniki dziedziczne, jak i choroby przebyte przez matkę w czasie trwania ciąży, takie jak różyczka, które powodują uszkodzenie płodu. Schorzenia oczu, takie jak jaskra oraz choroby rzutujące na działanie całego organizmu, takie jak cukrzyca również mogą być powodem zaćmy.

Najczęściej jednak przyczyną zaćmy jest starość – objawy schorzenia często pojawiają się po sześćdziesiątym roku życia. Czynniki, które mogą być przyczyną zaćmy to także promieniowanie rentgenowskie, podczerwone oraz UV. Dlatego jedną z metod zapobiegania zaćmie oraz zminimalizowania objawów tej choroby jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Aby zadbać o wzrok, warto również rozważyć rzucenie palenia – nikotyna oraz inne substancje znajdujące się w papierosach często powodują problemy z prawidłowym działaniem naczyń krwionośnych zaopatrujących oczy.

Objawy zaćmy

Objawy zaćmy to przede wszystkim widoczne zmętnienie soczewki. Ten symptom choroby często jednak pojawia się, gdy schorzenie jest już zaawansowane. Warto więc zwracać uwagę na inne dolegliwości, które mogą być wywołane przez zaćmę. Takie objawy, jak niemożność dobrego rozróżnienia kolorów, mimo że wcześniej odbywało się to bezproblemowo, czy złe widzenie po zmroku, to częste symptomy zaćmy. Osoby postronne mogą zauważyć, że osoba z początkowymi objawami zaćmy często pociera oczy – wynika to z niewyraźnego widzenia. W przypadku zaćmy niewyraźnego widzenia nie można usunąć za pomocą standardowych okularów korekcyjnych – to pierwszy objaw, który może świadczyć o zmętnieniu soczewki.

Operacja zaćmy

Obecnie operacja zaćmy to standardowa metoda leczenia tej choroby. Czasami możliwe jest usunięcie samych złogów zaćmy, które umiejscowione są w jądrze soczewki. Niekiedy operacja zaćmy niosła ze sobą konieczność noszenia specjalnych soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych. Obecnie najczęściej wszczepia się sztuczną soczewkę, co bardzo często pozwala na odzyskanie dawnej ostrości wzroku. Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach nie trzeba już czekać na rozwój choroby, by tego typu leczenie było możliwe. To zmniejsza możliwość wystąpienia całkowitej ślepoty, która następuje, gdy zaćma jest zbyt dojrzała.

Samodzielne leczenie zaćmy jest niemożliwe. Osoba cierpiąca na tę chorobę powinna oszczędzać wzrok oraz stosować okulary przeciwsłoneczne, co pozwala na zmniejszenie dolegliwości. Stosowanie specjalnych suplementów diety, zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu zaćmy w obecnych czasach uznawane jest za mało skuteczne.

2 komentarze

  1. Gdybyśmy naprawdę znali przyczyny zaćmy, to na pewno by nie było problemów z profilaktyką. A obecnie zapobieganie zaćmie nie istnieje, nikt nie wie co można a czego nie można robić a zaćma jak była, tak pojawia się w kolejnych pokoleniach.

  2. W ogóle leczenie zaćmy moim zdaniem kompletnie leży. Przede wszystkim dlatego, że zaćmy nie potrafią usunąć nawet poprzez operację. W wielu przypadkach nie zmienia się wiele, a nawet jak się zmienia, to potem pojawia się zaćma wtórna czyli po raz kolejny zaćma na tym samym oku (albo obu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *